JAK ŁATWO POBRAĆ MAPĘ? #1

21:23:00

Każdy czasem potrzebuje pobrać mapę. Przygotowałam kilka słów na temat tego, jak łatwo, przyjemnie i bezboleśnie ściągnąć mapę dowolnego terenu w kraju w odpowiedniej skali. Zgłębienie tajników kilku wirtualnych źródeł danych kartograficznych znacznie ułatwiło życie na studiach, dlatego dziś przedstawię pierwsze przydatnych narzędzi, którym jest aplikacja na stronie http://www.punktyadresowe.pl/

Ze spisu województw umieszczonego pod niebieską belką na środku strony wybieram województwo i powiat. Serwis prowadzony jest przez Powiatowe Ośrodki Dokumentacji Geograficznej i Kartograficznej.
UWAGA: przed wykorzystaniem mapy należy zapoznać się z regulaminem serwisu. Strona korzysta  m.in. z zasobów OpenStreetMap, co przedstawię w dalszej części posta. Regulamin znajdziecie tutaj.

Dziś posłużę się przykładem województwa wielkopolskiego - pobiorę mapę fragmentu Poznania. Rozwijam więc listę powiatów województwa wielkopolskiego. Obok nazwy powiatu poznańskiego pojawia się link do strony z mapą powiatu, wchodzę tam...


...i na ekranie wyświetla się mapa z granicami powiatu, a także poszczególnych gmin wewnątrz niego. Wzdłuż lewej krawędzi ekranu pojawia się listwa, którą rozwijam klikając na strzałkę - ostatni przycik na tym szarym pasku. 

 Wówczas listwa rozwija się i mam możliwość wyboru interesującej mnie warstwy. Jeśli chcę poznać więcej szczegółów na temat elementów możliwych do wyświetlenia na danej warstwie - klikam plusika przy nazwie warstwy. Z kolei widoczność warstw ustawiam odpowiednio odznaczając bądź zaznaczając haczykiem kwadrat przy nazwie warstwy. Wybieram warstwę OpenStreetMap.

Załóżmy, że do uczelnianego projektu potrzebuję mapę Parku im. Kasprowicza. Szukam terenu na mapie miasta, powiększam...o, mam pożądany obiekt. 

Aby pobrać mapę, klikam na ikonkę drukarki na górnym, poziomym pasku narzędzi. Wtedy na ekranie pojawia się tabelka, w której ustawiam parametru wydruku (pobierania) mapy - format, orientację arkusza oraz skalę. Po ustawieniu wybraniu powyższych opcji klikam na położony poniżej wskaż zakres...


...wtedy na ekranie pojawia się czerwona ramka, za pomocą której konkretyzuję jaki fragment terenu jest mi potrzebny.


 Ostatni punkt zabawy to pobieranie, czyli drukowanie. Po zaznaczeniu obszaru klikam okienko drukuj. Patrzę na niebieski pasek oceniając szybkość pobierania.

Kiedy pobieranie dobiega końca, klikam pobierz plik PDF. 
I voilà! mapa gotowa :-)

Strona oferuje wiele możliwości pobierania map. Między innymi możemy tu znaleźć:
a. granice działek ewidencyjnych,
b. kontury budynków,
c. mapę z zaznaczonymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania w danej gminie,
d. ortofotomapę, czyli mapę fotograficzną obszaru "z lotu ptaka" w bardzo dobrej rozdzielczości,
e. aktualną lokalizację pociągów ;)
f. mapę ogólnogeograficzną, sozologiczną, topograficzną, hydrograficzną...,
g. lokalizację różnych form ochrony przyrody w kraju (np. Parki Narodowe, Obszary Natura 2000 i inne),
h. mapę hipsometryczną...
...i wiele innych. 
Zachęcam do zapoznania się z możliwościami portalu, bo jest ich sporo.
Dodatkowym plusem jest to, że warstwy tematyczne możemy na siebie nakładać. Warto pokombinować  z tą funkcją szukając informacji o terenie:)


You Might Also Like

0 komentarze