Jak dobierać kolory? Część druga - o kolorowankach i nie tylko.

23:11:00

Jakiś czas temu pisałam o tym, na jakich zasadach powinno się łączyć kolory. Dzisiaj kilka słów o tym, jak poszczególne barwy się z nami komunikują. Co chcą nam przekazać?

Kontynuując kolorowankowe eksperymenty stworzyłam patchworkowe żyrafy. Nie mam pojęcia, czemu do tej pory nie odkryłam zachomikowanej baterii tęczowych cienkopisów! Sprawdziły się fantastycznie przy wypełnianiu maleńkich wzorów. Poszalałam z kolorami i postawiłam na chaotyczny misz-masz. Zabawa przednia :)


Tworzenie barwnego chaosu na papierze jest miłą formą relaksu, jednak jeśli miałabym wybierać kolor ścian i wyposażenia do pokoju, stroju czy gatunków bylin na rabatę...przemyślałabym bardziej wybór. Każdy kolor w jakiś sposób się z człowiekiem komunikuje.
Barwne ziomeczki, co ciekawego chcecie nam o sobie przekazać? 
 Kolor żółty zachęca, abyśmy zaczerpnęli od niego trochę radości i optymizmu. Nie sposób przy nim się smucić - wszak przypomina o wakacjach, jest ciepły, pełen światła, lekki. To barwa widoczna z daleka, wyróżnia się na tle innych.
 Pomarańcz, podobnie jak słoneczny kolega, roztacza wokół siebie przytulną, ciepłą aurę i wywołuje uśmiech na twarzy. Nie bez przyczyny to również barwa lata i zachodzącego słońca...Kompozycja, w której występuje pomarańcz, zdecydowanie rzuca się w oczy. 
Barwa czerwona jest niezwykle dominująca. Czasem aż za bardzo - potrafi zdenerwować i zirytować. Nastawia bojowo. Całą sobą krzyczy: "UWAGA!". Wpływ na odbieranie czerwieni ma jej
nasycenie - odcienie jaśniejsze aktywizują, natomiast ciemniejsze wprowadzają powagę.
 Dodajmy do czerwieni jeszcze więcej powagi i powstanie fiolet - barwa tak poważna, że aż smutna. Dlatego lepiej nie stosować go na dużych obszarach.
Uspokaja, wprowadza świeżość. Korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Podobnie jak w przypadku czerwieni - odcień zieleni ma znaczenie dla jego odbioru. Jasnozielony wprowadza wesoły nastrój i odżywia, natomiast ciemniejsze tony potęgują dystans.

Barwa niebieska przynosi ukojenie dla nerwów i relaksuje. Jest symbolem nieskończoności
i tęsknoty.

 Nie wyróżnia się specjalnie. Jest tłem dla innych, dominujących barw, takich jak pomarańcz i czerwień, z którymi kontrastuje, czy zieleń i odcienie niebieskiego, z którymi żyje w harmonii.
 Wiadomo - czarny wprowadza smutny nastrój. Stanowi dobre tło, uwydatniające czerwień, pomarańcz, żółć i biel. Czarne przedmioty wydają się mniejsze.
Lubi towarzystwo ciepłych barw (którą z resztą sama również jest). Dobrze dogaduje się z żółtą, zieloną i pomarańczową. 
Lubi pracować z barwami ciemnymi, wchodząc z nimi w stosunki kontrastowe. Białe elementy wydają się większe. Działa odwrotnie do czarnego.

You Might Also Like

4 komentarze

 1. świetnie zebrane w jednym miejscu informacje na temat kolorów. Zabieram się zabieram i zabrać nie mogę za zakup tych kolorowanek dla dorosłych ale im więcej o nich czytam i oglądam tym bardziej chce je mieć dla siebie. Dzięki za świetne rady na przyszłość a propo kolorystyki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolorowanki to świetny pomysł na chwilę relaksu tylko dla siebie, polecam :)Ahhh a wzorów jest tyle, że na pewno znajdziesz coś dla siebie:D

   Usuń
 2. Zakochałam się w tych żyrafach, serio :D

  OdpowiedzUsuń

INSTAGRAM