Prosta i oryginalna zakładka do książki, którą zrobisz w pięć minut.

09:30:00


Zróbmy dziś razem najprostszą na świecie zakładkę do książki o oryginalnym kształcie. Nie zajmie to więcej niż kilka minut. Wszystko, czego potrzebujecie, to kartka umiarkowanie sztywnego kolorowego papieru (najlepszy będzie mniej "twardy" blok techniczny).

Zaczynamy od odcięcia pasa papieru o szerokości około 10 cm.


Następnie jeden z krótszych boków przykładamy i zaginamy równolegle do dłuższej krawędzi (dążymy do otrzymania kwadratu, który potem wytniemy).


Po złożeniu wycinamy powstały kwadrat wzdłuż krótszej krawędzi kartki.


Powstaje taki kwadrat:


Figurę składamy na pół wzdłuż istniejącej linii zgięcia (jedna przekątna kwadratu), a następnie kolejny raz na pół, zgodnie z drugą przekątną. Po tym drugim zgięciu - otwieramy papier do kształtu większego trójkąta, tak jak na poniższym obrazku.
Kolejnym krokiem jest zgięcie dwóch "skrzydeł" trójkąta do środka.


Jedno skrzydło...


...a teraz drugie skrzydełko:


Tak z kolei wygląda całość po otworzeniu - powstał romb w środku oraz dwa małe trójkąty jako zewnętrzne skrzydełka:Następny etap to zgięcie zewnętrznej strony rombu do środka wzdłuż przekątnej - o, tak:


Otwieramy delikatnie "kieszeń" powstałą przez zagięcie rombu. Do jej wnętrza wkładamy oba zewnętrzne, trójkątne skrzydełka i zaginamy wzdłuż krawędzi. Zaczęłam od lewego...


Lewa strona gotowa......czas na prawą...i gotowe! :-)

Zakładkę origami wyróżnia nie tylko krótki czas wykonania, ale też ciekawy kształt i to, że przytrzymuje róg książki, a nie wkładamy jej do środka jak standardową zakładkę.

Jak można wykorzystać zakładkę? (pomijając oczywistą funkcję - trzymacza aktualnie czytanej strony;))

1. Jako zaznaczniki w czytanej lekturze - odmiennymi kolorami oznaczać można różnego typu grupy cytatów, kontekstów itp., zakładki można dowolnie opisywać,
2. Jako oznaczenia kolejnych rozdziałów, zagadnień.


Uwaga: jeśli chcesz użyć większej liczby zakładek w jednej książce - sięgnij po zwykły papier, a nie techniczny.


You Might Also Like

10 komentarze

 1. Piękne zakładki! Uwielbiam takie zabawy w składanie papieru. ;) Kiedyś nawet pokusiłam się o zrobienie prawie identycznej zakładki wkładanej na róg książki tylko, że miała kształt serduszka ;) To tak a propo dzisiejszego święta! ;) Miłego dnia. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Ahhh, wiem o której zakładce serduszkowej mówisz, mam w planach się jej nauczyć:) Po głowie chodzi mi też ogarnięcie kilku bardziej skomplikowanych składanek - np. zakładadka typu głowa buldoga czy stojąca figura pingwina, to pewnie trochę czasu zajmie.
   Sympatycznego popołudnia! :)

   Usuń
 2. Super! Widziałam już gdzieś tego typu zakładki ;) i można też potem do nich coś przykleić i stworzyć jakieś buźki :D jakkolwiek można przyozdobić ;) Dobra opcja!
  Chyba też sobie takie zrobię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielonko, super pomysły! Chętnie obejrzę co tam powyginasz z papieru:D

   Usuń
 3. Świetnie:) proste pomysły są zawsze najlepsze i z pewnością sama sobie zrobię kilka, bo od zawsze mam problem ze zgubionymi stronami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) mam dokładnie tak samo, dlatego szukałam pomysłów na zakładkę inną niż tradycyjna zakładka, chciałam spróbować czegoś nowego.

   Usuń
 4. Przydatny gadzet, ulatwiajacy prace. Mozna jeszcze dodac ozdoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdecydowanie, kształt zakładki to baza, którą można dowolnie ozdabiać według pomysłów:)

   Usuń
 5. Świetne zakładki, kiedyś próbowałam się bawić w origami z książką, całkiem fajnie niektóre wyglądały ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło Cię tu widzieć:) Jakich wzorów origami próbowałaś?

   Usuń