Oslo, my love

19:46:00


mapa Europy, pocztówka, Oslo, zwiedzanie Oslo, mapa, bullet journal, mapa Oslo, city tour, Oslo trip

Zanim moja stopa stanęła na norweskiej ziemi, żyłam w przekonaniu, że moją ulubioną skandynawską stolicą jest Sztokholm. Oslo postanowiło udowodnić mi, że się mylę!


Błękit, nowoczesność i woda - jeśli miałabym podsumować Oslo w trzech słowach, z pewnością użyłabym właśnie tego zestawu. Spójrzcie sami - jedno z pierwszych miejsc, jakie odwiedziliśmy, to inspirowany wzorem kodu kreskowego Barcode - zespół wieżowców o fantazyjnych kształtach, a jeszcze kilkanaście lat temu mieścił się tu przemysłowy port. 

Oslo, Norway, skyscrapers, skyscraper, building, architecture, Barcode


Sztokholm nadal uważam za piękne miasto - czyste, spokojne, pięknie zlokalizowane nad brzegiem wody, z pastelowymi przedmieściami i wyraźnym duchem minionych lat na każdym kroku, jak przedstawiłam Wam w pocztówkowych wspomnieniach ze szwedzkiej wycieczki tutaj (kliknij). Oslo ma w sobie podobną energię, jednak - w moim odczuciu - wychodzi krok w przód i śmielej łączy tradycję z nowoczesnością. 


Czas na gwiazdę wycieczki, czyste szkło i błękit - gmach Opery. To miejsce było moim norweskim marzeniem, i przyznam, że w rzeczywistości wygląda jeszcze piękniej niż na zdjęciach. Z dachu natomiast można rzucić okiem na panoramę miasta - bystre oko wypatrzy w oddali skocznię  Hollmenkollen  (w tę stronę spoglądam).


Opera, opera house, architecture, architektura, zwiedzanie Oslo
Opera w Oslo, opera, opera house, panorama, panorama miasta, morze, sea


Opera w Oslo, opera, opera house, zwiedzanie Oslo, panorama miasta, Oslo widok miasta


Fancy budynki za nami, zgłębimy się teraz dalej, w miasto, i spojrzymy w przeszłość - przed państwem Pałac Królewski. Przy odrobinie szczęścia trafić można na zmianę warty (tak, przyszliśmy przypadkowo dosłownie parę minut przed show ;)). Oslo to również jedna z tych nielicznych stolic, gdzie nie zauważa się ściany spacerujących turystów - dzikich tłumów tu po prostu nie ma. Nawet przy Pałacu Królewskim. Na dachu Opery również całkiem spokojnie. Co ciekawe, samo miasto liczy ponad połowę mieszkańców mniej niż Warszawa, a w moim odczuciu - wyjątkowo dużo osób (szczególnie w garniturach) porusza się na hulajnogach. Jest ich zdecydowanie więcej niż rowerzystów!

Pałac Królewski w Oslo, zwiedzanie, pałac, palace, Oslo weekend, weekend w Oslo, Norwegia


Czasem warto zmienić perspektywę i przyjrzeć się miastu z oddali - spacer na wzgórze Ekeberg jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Panoramę miasta oglądaliśmy już z dachu Opery, teraz czas na łyk natury. I jachtów. Fiordy wymiatają, bez dwóch zdań.
Najstarszy z odwiedzanych obiektów pochodzi ze średniowiecza - twierdza Akershus to kolejna możliwość wspięcia się parę stopni ponad poziom morza, by spojrzeć na Oslo z góry.


A pod twierdzą można  łowić ryby. I chłonąć statki na niebie wodzie:

twierdza Akershus w Oslo, morze, zatoka, twierdza Oslo, Norwegia


sculpture, rzeźba, park, art, sztuka, vigeland parkKończąc przygodę z Oslo, warto oddalić się o parę kroków od centrum w kierunku parku Vigelanda. Znów będziemy mieli okazję spojrzeć na miasto z góry, tym razem - stojąc u stóp rzeźby, głównej atrakcji parku. Monolit to wysoki słup zbudowany z podobizn nagich ludzi - totalnie różnych, ułożonych w dziwnych pozach (czy ktoś z Was oglądał może Hannibala? Ta rzeźba jednoznacznie kojarzy się z fabułą jednego z odcinków...). Ludzkich podobizn jest w parku wiele i mężczyźni są przedstawiani przyjaźniej, niż kobiety. Mężczyźni przybierają raczej spokojniejsze pozy myślicieli, kobiety - kłócą się lub zmęczone zabawianiem dzieci. Przebywając w parku zdecydowanie można poczuć się confused. Ciekawe oraz pełne nieoczywistych skojarzeń miejsce.


park, rzeźba, Oslo, park w Oslo, park Vigelanda, sculpture, Norway


Pytanie za sto punktów: jak nazywa się mieszkaniec Oslo i jak brzmi pochodzący od nazwy miasta przymiotnik? Oselski? Osłowski? Czy mieszka tu Osełka czy Oslanka? A może Oselczyk? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, zapraszam! 


You Might Also Like

0 komentarze

INSTAGRAM